Atopowe zapalenie skóry - co to takiego?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest to przewlekła i nawrotowa choroba zapalna skóry, której towarzyszy bardzo silny świąd. Pierwsze objawy mogą pojawić się już we wczesnym dzieciństwie, natomiast najwięcej przypadków pojawia się w okresie dojrzewania, z czego znaczna ich część przekształca się w tzw. AZS osób dorosłych.
Schorzenie to wywoływane jest przez interakcję następujących czynników: genetycznych, środowiskowych, zaburzeń układu immunologicznego (odpornościowego) oraz uszkodzenia bariery naskórkowej.
Dodatkowo, czynnikami nasilającymi jego przebieg są: stres, hormony, papierosy, alkohol, alergeny obecne w niektórych pokarmach (np.: białko jaja kurzego, białko mleka krowiego, gluten ), alergeny unoszące się w powietrzu (np.: pyłki: drzew, chwastów, traw, roztocza kurzu domowego, pleśń, sierść zwierząt), mikroorganizmy (bakterie) i czynniki drażniące.
Czym się objawia i jakie partie ciała najczęściej zajmuje?
Choroba ta ma wieloletni przebieg z okresami dzielonymi na fazy: ostrą i przewlekłą.
W fazie ostrej obserwujemy ogniska rumieniowe wyraźnie odgraniczone od skóry, na powierzchni których tworzą się zmiany takie, jak: grudki, nadżerki, przeczosy a w miarę postepowania procesu gojenia, strupy.
W fazie przewlekłej zauważalne są ogniska z pogrubiałą, poszarzałą i wysuszoną skórą, miejscami łuszczące się. Charakterystyczna dla AZS jest także skłonność do nawrotowych zakażeń bakteryjnych.
Zmiany te najczęściej pojawiają się w obrębie: zgięć łokciowych i kolanowych, twarzy i szyi a w najcięższych przypadkach mogą zajmować całe ciało.
Jak pielęgnować skórę objętą AZS?
Dla poprawy jakości życia, osoby chore powinny zadbać o siebie i o swoją skórę w kilku aspektach. Pierwszym krokiem jest stosowanie się do zaleceń lekarskich i przyjmowanie przepisanych leków oraz maści.
Niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja domowa, ponieważ skóra chorych na AZS charakteryzuje się zmniejszoną, w stosunku do skóry zdrowej, zawartością lipidów i zdolnością do wiązania wody oraz zwiększoną tendencją do jej utraty. W następstwie tego naskórek staje się przesuszony, mniej elastyczny oraz bardziej narażony na pęknięcia i mikrourazy. Bardzo ważne jest stosowanie emolientów, czyli środków natłuszczających skórę, które powodują wzrost jej nawilżenia.
Dr.Belter przychodzi na ratunek ze swoją delikatną emulsją do twarzy i ciała z linii »intensa-med«. Produkt ten przeznaczony jest dla skór objętych AZS, nadwrażliwych, alergicznych, dziecięcych a także dla osób będących w trakcie leczenia onkologicznego. Oparty został na bazie DLS, która swoją budową przypomina błonę biologiczną, co powoduje, że preparat bardzo szybko się wchłania i odbudowuje uszkodzoną barierę lipidową skóry. Ponadto, produkt ten zawiera składniki silnie nawilżające: mocznik i kwas hialuronowy, natłuszczające: skwalan i olej migdałowy, łagodzące podrażnienia: organiczny aloes, bisabolol oraz pantenol. Bardzo istotną rolę odgrywa tutaj kwas glicyryzynowy, otrzymywany z korzenia lukrecji. Jest to substancja wykazująca działanie przeciwzapalne, porównywalne do działania hydrokortyzonu - sterydu stosowanego w leczeniu AZS.
Oprócz stosowania produktów natłuszczających dobrze sięgnąć także po te, które łagodzą podrażnienia. Doskonałą propozycją jest kojąca emulsja z mikrosrebrem z linii »intensa-med«. Srebro znane jest ze swoich właściwości bakteriobójczych, a aloes, bisabolol i pantenol dodatkowo przyspieszają proces gojenia się skóry. Forma w postaci spray’u ułatwia aplikację.
Ważne, aby nie nakładać żadnych produktów do tego nieprzeznaczonych na otwarte rany, o które przy AZS niestety nietrudno.
Troszcząc się o skórę warto też zadbać o okolicę oczu i ust.
Idealnym rozwiązaniem będzie odżywczy balsam pod oczy z linii »ocula«. Jest on bogaty w cenne oleje takie, jak: jojoba, arganowy, z kiełków pszenicy, ze słodkich migdałów, z nagietka, z pestek granatu, a także w witaminę E, dzięki czemu doskonale odżywia i natłuszcza skórę, zabezpieczając ją jednocześnie przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.
Ukojenie dla spierzchniętych ust przyniesie balsam do ust z linii »intensa specjalistyczne«, zawierający: olej jojoba, syntetyczny wosk pszczeli i filtry UV. Komponenty te natłuszczają delikatną czerwień wargową oraz chronią ją przed negatywnym wpływem czynników środowiskowych, takich jak: wiatr, niskie i wysokie temperatury oraz promieniowanie słoneczne.
Pamiętaj, że:
- Należy myć skórę preparatami na bazie naturalnych olejów, bez mydła i środków drażniących.
- Długie i gorące kąpiele nie są dla Ciebie. Stosuj krótkie, letnie prysznice.
- Nie pocieraj skóry ręcznikiem. Delikatnie ją osuszaj poprzez przykładanie ręcznika do mokrej skóry. Wybieraj te z microfibry zamiast frotte.
- Po każdej kąpieli aplikuj delikatną emulsję do twarzy i ciała z linii intensa-med.
- Twoja skóra jest podatna na wysuszenie, dlatego aplikuj emolienty dwa razy dziennie, a nawet częściej jeśli odczuwasz dyskomfort związany z nadmierną suchością.
Co jeszcze możesz zrobić?
- Unikaj sytuacji stresowych. Stan nadmiernego napięcia emocjonalnego prowadzi do nasilenia się zmian chorobowych. Pierwszym objawem tego zjawiska jest jeszcze bardziej wzmożony świąd, który powoduje rozdrażnienie a nawet bezsenność.
- Zrezygnuj z ubrań wełnianych na rzecz bawełnianych. Ważne, aby ubranie było luźne i przewiewne. Unikaj bardzo dopasowanych fasonów ze sztucznych materiałów.
- Pierz ubrania w środkach specjalnie do tego przeznaczonych. Pamiętaj o dokładnym płukaniu tkanin.
- Często i regularnie zmieniaj pościel. Twój łuszczący się naskórek stanowi idealną pożywkę dla bakterii. Najlepsza dla Ciebie będzie pościel hipoalergiczna.
- Zadbaj o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz. Zbyt wysoka temperatura i zbyt niska wilgotność nie sprzyjają Twojej skórze. Optymalna temperatura dla Ciebie to około 20°C-22°C, a w sypialni nawet 18°C, natomiast wilgotność to 40%-60%. Warto zainwestować w nawilżacz powietrza.
- Często wietrz mieszkanie - kilka razy dziennie, nawet zimą.
- W miarę możliwości usuń firany, zasłony, dywany i inne elementy wyposażenia domu, które zbierają kurz.
- Ogranicz kontakt ze zwierzętami domowymi.
- Wyeliminuj ze swojej diety żywność przetworzoną, obfitującą we wzmacniacze smaku i sól. Uważaj także na produkty potencjalnie alergizujące, takie jak: mleko, jajka, czy mąka.
Atopowe zapalenie skóry zapewne utrudnia życie Tobie i Twoim bliskim, ale możesz z nim walczyć!
⇒ Produkty, które pomogą Ci w walce z atopowym zapaleniem skóry znajdziesz TUTAJ.
Patrycja Preder
Magister kosmetologii. Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Product manager i trener marki w firmie Dr. Belter. Prywatnie weganka, interesująca się żywieniem w aspekcie chorób alergicznych skóry.