DARMOWA DOSTAWA OD 150zł  |  MASZ PYTANIA? ZADZWOŃ DO NAS tel. 32 2 527 527  

Pielęgnacja domowa z Dr.Belter dla skóry objętej trądzikiem różowatym 0
Pielęgnacja domowa z Dr.Belter dla skóry objętej trądzikiem różowatym

Wygląd skóry znacząco wpływa na nasze samopoczucie i jakość życia. Niestety u coraz większej liczby osób zaobserwować możemy problemy naczyniowe, na podłożu których już powstał, bądź w przyszłości powstanie trądzik różowaty (acne rosacea).

Czym jest, skąd się bierze i co najważniejsze jak z nim walczyć? Aby odpowiedzieć sobie na te pytania należy go poznać i zrozumieć.

 

 

Zatem, co to jest trądzik różowaty?

Jest to przewlekła i zapalna choroba skóry dotycząca osób w wieku dojrzałym. Zazwyczaj pojawia się po 40 roku życia i częściej dotyczy kobiet. Charakteryzuje się występowaniem zmian rumieniowych, krostkowych i grudkowych, powstających głównie na podłożu łojotoku oraz zaburzeń naczyniowych.

 

Etapy i objawy trądziku różowatego

W trakcie przebiegu choroby wyróżniamy następujące etapy:

I stadium Pre-rosacea - charakteryzuje się nadwrażliwością skóry na czynniki chemiczne i fizyczne oraz często nawracającym rumieniem.

II stadium - charakteryzuje się trwałym, rozszerzającym się rumieniem i obrzękiem, na podłożu którego powstają grudki, krostki, poszerzone ujścia gruczołów łojowych oraz teleangiektazje (rozszerzone naczynia krwionośne). Może dojść również do zajęcia oczu. Często występującym powikłaniem jest zapalenie spojówek.

III stadium - charakteryzuje się występowaniem mnogich zapalnych guzków i czyraków. Może pojawić się przerost i włóknienie gruczołów łojowych, tkanki łącznej oraz naczyń krwionośnych, co prowadzi do guzowatości nosa (rhinophyma). Jest to zjawisko częściej dotyczące mężczyzn niż kobiet.

Objawom może towarzyszyć świąd i pieczenie skóry.

 

Lokalizacja zmian

Trądzik różowaty w większości przypadków zajmuje centralną część twarzy, czyli czoło, nos, policzki i brodę. W rzadszych przypadkach może umiejscowić się na skórze głowy, plecach, dekolcie oraz w małżowinach usznych.

 

Jakie są przyczyny powstawania trądziku różowatego?

Rozwój trądziku różowatego jest procesem bardzo złożonym. Wśród czynników biorących udział w jego powstaniu wyróżniamy:

- wrodzoną odporność immunologiczną

- zaburzenia naczyniowe

- reaktywne formy tlenu (wolne rodniki)

- promieniowanie UV

- czynniki infekcyjne - drobnoustroje, takie jak:  Demodex foliculorum, Bacillus oleronius oraz Helicobacter pylori

 

Czynniki nasilające objawy trądziku różowatego

Oprócz czynników powodujących powstanie trądziku różowatego możemy zaobserwować również takie, które nasilają jego przebieg.

Należą do nich:

- czynniki fizyczne: słońce, nagłe zmiany temperatury, upał, wilgotność

- czynniki chemiczne: laurylosiarczan sodu, mydło, sztuczne substancje zapachowe, mentol

- środki spożywcze: produkty mleczne, czekolada, ostre przyprawy, herbata, kawa, alkohol

- zażywanie niektórych leków

- stres

- nadmierna aktywność fizyczna

 

 

 

Jak dbać o skórę objętą trądzikiem różowatym?

W terapii trądziku różowatego istotne jest, aby zadbać o skórę we wszystkich możliwych aspektach. Przede wszystkim należy stosować się do zaleceń lekarskich, przyjmować leki i przepisane maści. Następnie, jeśli lekarz nie zaleci inaczej, wdrożyć odpowiednią pielęgnację domową.

Pamiętaj, że im wcześniej zaczniesz prawidłowo pielęgnować swoją skórę, tym lepiej! Nie czekaj aż jej stan się pogorszy. Działaj od razu!

 

Z myślą o skórach naczyniowych, objętych problemem trądziku różowatego a także wrażliwych, Dr.Belter stworzył linię Sensi-bel. Znajdziesz w niej produkty, z pomocą których zadbasz o skórę w pełnym wymiarze.

 

Każda prawidłowa pielęgnacja domowa powinna składać się z 4 elementów, które należy powtarzać codziennie rano i wieczorem (z wyjątkiem ochrony przeciwsłonecznej, której nie stosujemy na noc). Są to:

  1. Demakijaż i oczyszczanie skóry
  2. Tonizacja
  3. Stosowanie odpowiednich kosmetyków nawilżających skórę oraz wzmacniających naczynia krwionośne
  4. Ochrona przeciwsłoneczna

Dodatkowe elementy stanowią: regularny peeling oraz stosowanie maski. Wykonuj je znacznie rzadziej. W zależności od stanu i potrzeb Twojej skóry, maskę możesz stosować raz w tygodniu, a peeling nawet raz na dwa tygodnie.

 

Demakijaż i oczyszczanie

Dokładny demakijaż i oczyszczenie skóry z brudu, kurzu oraz łoju zapewni Ci delikatny żel oczyszczający z linii Sensi-bel. Stworzony został na bazie zielonej herbaty, alantoiny, panthenolu oraz ekstraktów z: kory dębu, jeżówki purpurowej oraz korzenia lukrecji. Oczyszcza skórę jednocześnie łagodząc podrażnienia.

Nie zawiera laurylosiarczanu sodu, barwników ani substancji zapachowych. Pozostawi Twoją skórę przyjemnie czystą i gładką w dotyku.

 

Tonizacja

Stanowi bardzo istotny element każdej procedury pielęgnacyjnej. Przywraca Twojej skórze jej naturalne pH. Idealnym wyborem dla Ciebie będzie delikatny tonik z linii Sensi-bel, który zawiera: żel aloesowy, alantoinę, czynnik NMF (naturalny czynnik nawilżający), zieloną herbatę oraz ekstrakty z: jeżówki purpurowej, kory dębu i oczaru. Normalizuje odczyn pH, orzeźwia skórę a także nawilża ją i koi.

 

Stosowanie odpowiednich kosmetyków nawilżających skórę oraz wzmacniających naczynia krwionośne

Skóra z trądzikiem różowatym wymaga szczególnej i złożonej pielęgnacji. Obszary zmienione chorobowo z reguły potrzebują innych składników pielęgnacyjnych niż te nieobjęte zmianami. Chcąc powstrzymać rozwój choroby warto wprowadzić kilka produktów, które sumarycznie zapewnią jej:

- optymalne nawilżenie

- wzmocnienie naturalnej bariery ochronnej

- wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych

- redukcję rumienia

Do codziennej pielęgnacji skóry twarzy używaj hydroochronnego kremu couperosis z linii Sensi-bel. Oparty on został na bazie DLS, co zapewnia szybkie wchłanianie się produktu.

Dzięki zawartości skwalenu, oliwy z oliwek, masła z pestek mango oraz shea regeneruje i wzmacnia naturalną barierę lipidową skóry, a obecność kwasu hialuronowego zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia skóry.

Natomiast kompleks roślinny na bazie: kasztanowca, ruszczyka kolczastego, wąkroty azjatyckiej, liści winogron, ekstraktu z bluszczu i gryki wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, co prowadzi do redukcji zaczerwienienia skóry.

Dzięki witaminie E i bioflawonoidom chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, a mikrosrebro działa odkażająco i przecidrobnoustrojowo.

 

Doskonałym uzupełnieniem działania kremu hydroochronnego jest serum couperosis z linii Sensi-bel. Zawsze stosuj serum przed aplikacją kremu, czekając chwilę na wchłonięcie się preparatu.

Dzięki zawartości kompleksu roślinnego na bazie: kasztanowca, ruszczyka kolczastego, wąkroty azjatyckiej, liści winogron, ekstraktu z bluszczu i gryki produkt ten wzmacnia delikatne naczynia krwionośne. Antarcticine® chroni skórę przed negatywnym wpływem czynników środowiska zewnętrznego, zwłaszcza przed zimnem. Natomiast ekstrakt z korzenia lukrecji wykazuje silne działanie przeciwzapalne.

Bezpośrednio na miejsca zmienione chorobowo stosuj krem kompakt couperosis z linii Sensi-bel. Zawiera on retinol, który powoduje zwiększenie grubości warstwy kolczystej naskórka. Dzięki temu Twoja skóra stanie się grubsza a naczynia krwionośne będą lepiej przez nią chronione.

Obecny w preparacie mocznik nawilża skórę a alantoina, bisabolol i aloes łagodzą podrażnienia, przynosząc jej ulgę.

Ekstrakty z: kasztanowca, wąkroty azjatyckiej, ruszczyka kolczastego, bluszczu i liści winogron, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i zwiększają ich elastyczność.

 

Ochrona przeciwsłoneczna

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym są odpowiednio dobrane produkty fotoprotekcyjne. Stosuj w tym celu kosmetyki z linii Sun, które zawierają filtry UVA i UVB a także ektoinę - substancję, która zapewni Ci ochronę przez szkodliwym działaniem wysokiej temperatury.

 

Używaj filtrów o wartości SPF nie niższej niż 30. Możesz zastosować eliksir przeciwsłoneczny do twarzy SPF 30 z linii Sun, który oparty został na bazie DLS, dzięki czemu jest lekki i szybko się wchłania. Doskonale sprawdzi się pod makijaż.

Wybierz także mleczko do opalania do twarzy i ciała, z SPF 30 (wysoka ochrona) lub SPF 50+ (bardzo wysoka ochrona). W miarę możliwości powtarzaj aplikację co 2 godziny.

 

Peeling

Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, spokojnie możesz zastosować peeling do twarzy. Ważne jest, aby nie robić tego zbyt często i stosować odpowiednie, delikatne produkty bez zawartości drobinek ściernych.

Idealnie sprawdzi się peeling enzymatyczny z linii Intensa specjalistyczne. Dzięki zawartości papainy - enzymu otrzymywanego z papai, usuwa obumarłe komórki warstwy rogowej naskórka, nie powodując przy tym podrażnień. Zmiękcza skórę i zwiększa wchłanianie innych produktów. W zależności od potrzeb używaj go raz na 2 tygodnie.

Zastosuj po nim maskę couperosis lub zaaplikuj serum couperosis z linii Sensi-bel.

 

 

Maska

Maska stanowi skoncentrowaną formę składników aktywnych. Powinna być stosowana w regularnych odstępach czasu, jako uzupełnienie pielęgnacji. Najlepsza dla Ciebie będzie maska couperosis z linii Sensi-bel.

Obecna w niej witamina E zwalcza wolne rodniki, a kompleks roślinny na bazie: kasztanowca, ruszczyka kolczastego, wąkroty azjatyckiej, liści winogron, ekstraktu z bluszczu i gryki wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, co prowadzi do redukcji zaczerwienienia skóry i hamuje rozwój trądziku różowatego.

Dodatkowo resweratrol i kompleks winogronowo-polifenolowy działają przeciwstarzeniowo.

Stosuj ją raz w tygodniu.

 

Co jeszcze możesz zrobić?

- Unikaj sauny, solarium i gorących kąpieli.

- Unikaj gorących i ostrych potraw.

- Zastosuj odpowiednią dietę. Ogranicz: słodycze, przetwory mleczne, słone przekąski, alkohol, przetworzone produkty i dania typu instant, kawę oraz herbatę. Wprowadź do diety źródła witaminy E, czyli: oleje roślinne, orzechy, pestki dyni, nasiona słonecznika, kiełki zbóż i żółtka jaj.

- Unikaj gwałtownych zmian temperatury. Powoduje to szybkie kurczenie i rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co powoduje ich osłabienie i zmniejszenie elastyczności.

- Nie pocieraj skóry! Wszystkie kosmetyki pielęgnacyjne delikatnie wklepuj w skórę.

- Nie stosuj agresywnych środków myjących i mydeł.

 

 

Mgr Patrycja Preder

Magister kosmetologii. Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Product manager i trener marki w firmie Dr.Belter. Prywatnie weganka, interesująca się żywieniem w aspekcie chorób alergicznych skóry.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl